Garden Kale Otel
0%

Termal Suyun Faydaları

author
Garden Kale Otel
Aralık 25, 2023

inlerce yıldır kullanılan termal suyun faydaları incelendiğinde mucizevi sıvının şifalı olarak nitelendirilmesine şaşırmamak gerekir. Eklem ağrılarından cilt problemlerine pek çok alanda kullanıma uygun olan termal sular, kozmetik alanında da tercih edilir.

Herhangi bir rahatsızlığınız olmasa da keyifli bir dinlenme olanağı sunan termal kaplıca ve havuzlar, kasların gevşemesini sağlayarak rahatlamanıza imkan tanır.

Termal Su Nedir?

Yerde bulunan çatlaklardan içeri sızarak alt tabakalara inen sular, magmaya yaklaşarak kaynadıktan sonra çatlaklardan yeniden sızar. Bu süreçte birçok mineral ve bileşeni bünyesine katan sulara, termal su adı verilir. Termal sular, bulundukları bölgelere bağlı olarak farklılık gösterir. İçerisinde yer alan maddeler termal suyun faydalarını belirler.

Termal su banyo ve içme kürü olarak kullanılan seçeneklerden oluşur. İçilebilen termal sular belirli bölgelerden çıkarak banyo amacıyla da kullanılabilir. Ancak banyo kürüne uygun suların içilmesi birtakım problemlere yol açabilir.

Termal kaplıcanın faydaları incelendiğinde sağlığa pek çok açıdan olumlu etki ettiği görülür. Termal kaplıcalar fiziksel sağlığın yanı sıra ruhsal sağlığa da iyi gelmektedir. Stresi azaltarak keyifli bir dinlenme imkanı tanıyan termal sular, dünyanın farklı bölgelerinde yer alır.

Termal Suların Yararları

Peki termal su ne işe yarar? Termal su, birçok olumlu etkiye sahiptir. Çeşitli tedavilere destekleyici olarak uygulanan kürler, kişiye ve rahatsızlıklara göre planlanır. Termal suların bazılarında kükürt bulunur. Kükürtlü suyun faydaları genellikle solunum yolu problemlerinde görülür.

Termal suyun faydaları ve zararları incelendiğinde faydalarının oldukça fazla olduğu göze çarpar. İhtiyacınıza ve uygulayacağınız küre uygun yapıda bir termal kaplıca tercih ederek termal sulardan dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

Kan Dolaşımını Hızlandırır

Termal suyun suyun vücuda faydaları arasında en önemli etki kan dolaşımını hızlandırmasıdır. Termal suların içerisinde bölgeye göre farklılık gösterse de birçok mineral ve bileşen bulunmaktadır. Suyun içerisinde bulunan sodyum bikarbonat ve kalsiyum, vücuttaki basıncı yükselterek kan dolaşımını hızlandırır.

Doğru süre ve tekrarlardan oluşan bir kür uygulayarak kandaki oksijen oranını artırabilirsiniz. Oksijen oranının artması nefes almayı kolaylaştırmanın yanı sıra iç organlarınızın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Cilt Sorunlarının Tedavisinde Tercih Edilir

Kozmetik sektöründe de giderek önem kazanan termal sular, özel içerikleriyle cilt sorunlarının önlenmesinde ve tedavisinde takviye olarak kullanılabilir. Yüksek ısıya sahip olan termal sular, gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.

Termal suyun faydaları arasında enfeksiyon giderici etki de bulunur. Vücuttaki iltihabın atılmasına olanak tanıyan termal su, cildi temizleyip nemlendirirken dokuları iyileştirir. Yüksek mineral içeren şifalı sular, cildinizin ihtiyacı olan bileşenlere sahiptir.

Hassasiyet ve kuruluk sonucu ortaya çıkan egzama semptomlarını azaltan termal su, sedef hastalığı, kurdeşen, akne ve behçet hastalığı gibi cilt problemlerinin iyileştirilmesinde kullanılır.

Ruhsal Rahatsızlıklara İyi Gelir

Termal suyun faydaları arasında en önemlisi ise psikolojik rahatsızlıkların iyileşmesinde destekleyici olmasıdır. Ruhsal hastalıkların iyileşme sürecine olumlu etki eden termal sular, rahatlatıcı ve stres azaltıcı özellik taşır. Kasların gevşemesini sağlayan su, stres ve yorgunluğa bağlı problemleri azaltır.

Uyku bozukluklarında da sıklıkla tercih edilen termal sular, derin ve konforlu bir uyku olanağı sunar. Yüksek ısıya sahip sular sinir sistemini dengeleyerek yaratıcılığı arttırır. Yorgunluğu azaltan yapısı ile dikkat çeken termal sular, psikolojik açıdan son derece yararlıdır.

Kronik Ağrıları Geçirir

Mineral oranı yüksek suların ağrı kesici etkisi olduğu bilinmektedir. Kasılma sonucu ortaya çıkan kronik ağrıların tedavisinde takviye haline gelen termal sular, kaslardaki gerilimi minimize ederek rahatlama sağlar. Ağrıların azaltılmasında etkili bir seçenek olan termal havuzlar, kronik ağrıların yanı sıra kas ağrılarına da iyi gelmektedir.

Kardiyovasküler Sorunların Çözülmesini Sağlar

Sıcak suyun, kalp atışını hızlandırmaya yönelik etki ettiği ortaya çıkan araştırma sonucunda termal suların kardiyovasküler sorunların çözülmesinde önemli bir rol oynadığı öğrenilir.

Kan basıncını azaltarak dolaşımı hızlandıran termal su, kalbin hızlı bir şekilde çalışmasına imkan tanır. Olası kalp rahatsızlığı riskini azaltırken tedavilerde alternatif olarak kullanılan termal su kürleri, çeşitli kalp hastalıklarında tercih edilir.

Termal su banyolarında hipertermi kardiyovasküler fonksiyonlar gelişerek kalp sağlığını destekler. Tansiyonu dengeleyen yoğun kalsiyum ve potasyum içeren termal suyun faydaları sayesinde birçok kalp hastasında iyileşme gözlemlenir.

Böbrek Hastalıklarına Fayda Sağlar

‘’Kaplıcalar hangi hastalıklara iyi gelir?’’ sorusunun yanıtı oldukça kapsamlıdır. Böbrek rahatsızlıkları, bireyin yaşamını oldukça kısıtlayan semptomlar gösterebilir. Bu semptomların önlenmesi ve hastalığın iyileştirilmesi için birtakım tedaviler uygulanabilir.

Tedavilere takviye olarak sıklıkla tercih edilen termal su, özellikle böbrekte oluşan kum ve taşın parçalanıp düşmesine etki eder. Böbrek taşı için kullanılan termal suyun, içilebilir nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Taşın düşmesinin ardından termal su kürlerine belirli aralıklarla devam edilir.

İdrardaki albümin oranını düşürerek böbrekleri temizleyen termal su, vücudu toksinlerden arındıran özelliği ile dikkat çeker. İltihabın dışa atılmasını sağlayan şifalı sular, destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanıma uygundur. Yüzme ve içme suyu olarak kullanılan termal sular, gut hastalığı için de doğru bir seçimdir.

Kategorisi Termal BlogEtiketler:
+

Oda Arama

Gerekli alanlar aşağıdakiler tarafından takip edilir *

Bizi Arayın